aktualności arrow aktualności  
28.11.2015.
Aktualności
Czas pełen nadziei - Pierwsza Niedziela Adwentu PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
28.11.2015.
ImageAdwent głosi nadzieję i napełnia ufnością, że powróci Ten, który już raz do nas przyszedł. Ale potrzebna jest nasza czujność w modlitwie, czujność ożywiona miłością do Boga i bliźniego. Całe nasze życie jest bardziej lub mniej świadomym oczekiwaniem na przyjście Pana, a więc nieustannym Adwentem. Jednak oczekiwanie to nabiera szczególnego charakteru w czasie najbliższych czterech tygodni. Postarajmy się przeżyć ten czas tak, byśmy już tutaj  poprzez Sakramenty i Eucharystię, poprzez miłość okazywaną bliźnim i przez nich odwzajemnianą – mogli zakosztować cząstki nieba. Prorok Jeremiasz mówi do nas: „Oto nadchodzą dni – wyrocznia Pana – kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem.” (Jr 33, 14), wyraźnie zaznaczając, że słowa te wypowiada Bóg, którego imię brzmi "Pan naszą sprawiedliwością" (Jr 33, 16b). Żyjąc tu i teraz doskonale wiemy, co w życiu potocznym oznacza słowo „sprawiedliwość”, ale poza tą ludzką sprawiedliwością istnieje Sprawiedliwość Boża,  nieogarniona, pełna Miłości. To właśnie o takiej Miłości słyszymy w drugim czytaniu z Listu do Tesaloniczan: „Pan niech pomnoży liczbę waszą i niech spotęguje waszą wzajemną miłość dla wszystkich, jaką i my mamy dla was; aby serca wasze utwierdzone zostały jako nienaganne w świętości wobec Boga, Ojca naszego, na przyjście Pana naszego Jezusa wraz ze wszystkimi Jego świętymi.” (1 Tes 3, 12-13). Dlaczego tak ważna jest miłość? Bo tylko miłość pozwala nam przygotować się na przyjście, bo tylko miłością możemy odpowiedzieć na Miłość. Adwent rozpoczynają słowa Ewangelii mówiące o modlitwie w każdym czasie.  Modlitwa przygotowuje nas na Powtórne Przyjście Pana w końcu czasów. Człowiek odrzucając Boga zginie, bo tylko ON przynosi zbawienie. Nie dajmy się porwać i pochłonąć przez przemijające, ziemskie sprawy. Idźmy za głosem Kościoła, który teraz zachęca nas do głębszej refleksji nad tajemnicą Chrystusa. Wejdźmy w czas Adwentu z duchową czujnością, aby lepiej przyswoić sobie przesłanie Słowa Bożego.
Czytaj całość…
 
Męczennicy autentycznymi bohaterami - papież Franciszek w Munyonyo PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
28.11.2015.
ImageOjciec Święty Franciszek w podróży apostolskiej po kontynencie afrykańskim, 27 listopada przybył do misji, którą prowadzą krakowscy franciszkanie w Munyonyo. Poświęcił tam kamień węgielny pod budowę sanktuarium pierwszych męczenników ugandyjskich z XIX w. oraz pobłogosławił figurę św. Andrzeja Kaggwy, ustawioną w miejscu jego męczeństwa. „Jesteśmy tu dziś w Munyonyo – miejscu, gdzie król Mwanga postanowił zlikwidować wyznawców Chrystusa. To mu się nie udało (...). Ujrzawszy odważne świadectwo św. Andrzeja Kaggwy i jego towarzyszy, chrześcijanie w Ugandzie stali się jeszcze bardziej przekonani o obietnicy Chrystusa” – podkreślił Ojciec Święty. Większość ze świeckich chrześcijan skazano na śmierć właśnie w Munyonyo, choć w tym miejscu grób ma tylko jeden z nich - św. Andrzej Kaggwa. Jest on patronem katechetów i nauczycieli. Stąd do nich Franciszek skierował okolicznościowe słowo. Podkreślił w nim, że obok biskupów, kapłanów, diakonów, to właśnie katecheci odgrywają ważną rolę w niesieniu Dobrej Nowiny w każde miejsce. Przypomniał jednocześnie, że nie wystarczy być nauczycielem, ale trzeba być też świadkiem. „Niech wasz przykład ukaże wszystkim piękno modlitwy, moc miłosierdzia i przebaczenia, radość dzielenia Eucharystii ze wszystkimi braćmi i siostrami” – życzył papież. Winszował im ponadto, aby byli „mądrymi nauczycielami”. Ojciec Święty podziękował im za ofiary, jakie ponoszą oni i ich rodziny, oraz za gorliwość i poświęcenie, z jakimi pełnią to ważne zadanie. W Ugandzie jest blisko 14,5 tys. katechistów. Metropolita Kampali abp Cyprian Kizito Lwanga wyraził nadzieję, że 50 lat po kanonizacji męczenników ugandyjskich sanktuarium w Munyonyo stanie się wyrazem wdzięczności całego narodu za to wydarzenie.Na zakończenie spotkania papież pobłogosławił siedem sadzonek drzew, które zostaną posadzone przy sanktuariach różnych wyznań, upamiętniających ugandyjskich męczenników - na znak „jedności w męczeństwie”.
Czytaj całość…
 
rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
26.11.2015.
ImageCaritas po raz 22. rozpoczyna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych w Polsce płonie świeca Caritas. Dzięki niej corocznie dziesiątki tysięcy dzieci z ubogich rodzin otrzymuje dożywianie, wsparcie edukacyjne oraz letni wypoczynek. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci syryjskie. Dzieci jak nikt inny potrzebują troski, ciepła i nadziei. Płomień tej świecy to nie tylko wyraz dobrych intencji i dobrego serca ofiarodawców - to znak bardzo konkretnej pomocy, dzięki której mamy wpływ na losy drugiego człowieka - powiedział ks. Marian Subocz - dyrektor Caritas Polska. Pomoc świadczona dzięki funduszom z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom realizowana jest poprzez liczne placówki Caritas, między innymi przez 180 świetlic socjoterapeutycznych oraz przez blisko 5000 Parafialnych Zespołów Caritas. Pierwsze świece Caritas zapłonęły na stołach w polskich domach w 1993 roku, w ramach akcji realizowanej na terenach zaledwie kilku diecezji. Tylko podczas X edycji akcji w 2004 roku było ich 4,5 miliona. Dzięki temu, od 22 lat pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. Od 2000 roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom posiada  wymiar ekumeniczny. Biorą w nim udział również Diakonia Kościoła Ewangelickiego i Eleos Kościoła Prawosławnego. W 1997 roku z ideą betlejemskiego światła pokoju do akcji przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas rokrocznie dociera m. in. do Prymasa Polski, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Według raportu GUS z bieżącego roku, skrajne ubóstwo dotyka w Polsce ponad 600 000 dzieci. Ma ono znaczny wpływ na rozwój dzieci ograniczając ich możliwości edukacyjne, rozwój fizyczny i społeczny. Hasłem tegorocznej akcji są słowa: GŁODNI MIŁOSIERDZIA nawiązujące do rozpoczynającego się niebawem Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez Papieża Franciszka. Miłosierdzie w wymiarze Caritas polega przede wszystkim na spotkaniu osoby potrzebującej pomocy z osobą, która angażuje się w pomoc.
Czytaj całość…
 
Papież Franciszek rozpoczął wizytę Apostolską w Kenii PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.11.2015.
Image25 listopada br. o godz. 14.45 czasu polskiego samolot włoskich linii lotniczych "Alitali"" A330 "Giotto" z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Jomo Kenyatty w stolicy Kenii Nairobi. Papież Franciszek rozpoczął więc swoją pierwszą podróż afrykańską, a 11 poza granice Włoch. Jest on czwartym papieżem odwiedzającym kontynent afrykański. Natomiast Kenię wcześniej (w latach 1980, 1985 i 1995) odwiedził św. Jan Paweł II. W drodze do Nairobi Ojciec Święty na pokładzie samolotu osobiście pozdrowił po kolei każdego z osobna, 74 towarzyszących jemu dziennikarzy. Zapewnił, że w drodze powrotnej powie przedstawicielom mediów, dlaczego pragnął udać się do Republiki Środkowoafrykańskiej. Papież wyznał również, robiąc aluzję do zagrożeń związanych z jego wizytą w Afryce, że boi się "tylko komarów".  Po wylądowaniu samolot zatrzymał się na placu przed pawilonem prezydenckim. Na jego pokład weszli jak zwykle szef protokołu i nuncjusz apostolski w Kenii, abp Charles Daniel Balvo. U podnóża schodów samolotu Franciszek został powitany przez prezydenta Kenii, Uhuru Kenyattę. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, biskupi Kenii, przedstawiciele różnych grup wyznaniowych, chórów i tancerzy entuzjastycznie witających Następcę św. Piotra. Obecna też była kompania honorowa. Po prezentacji delegacji, Papież i prezydent udali się do salonu prezydenckiego, gdzie Ojciec Święty wpisał się w Księdze Honorowej. Z lotniska Papież udał się samochodem do siedziby prezydenta State House, gdzie przewidziano uroczyste powitanie, z przemówienia prezydenta i Ojca Świętego. Tam odbędzie się także spotkanie z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. Kenia czeka z wielką radością na Franciszka. Prasa, media, w zasadzie piszą tylko o papieżu, większość gazet dołączyła okolicznościowe wkładki.
Czytaj całość…
 
Inauguracja obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.11.2015.
ImageDziś na Jasnej Górze nastąpi symboliczna inauguracja obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskupi zgromadzeni na dorocznych rekolekcjach podczas wieczornego Apelu otrzymają jubileuszowe świece, które zapłoną we wszystkich polskich diecezjach. To znak trwałości naszej wiary, którą musimy przenosić w kolejne pokolenia - powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak. - Obecność wiary w życiu chrześcijańskiego narodu nie jest dla niego zagrożeniem, nie jest zawłaszczeniem tego, co jest dla niego duchową siłą, ale jest wielką pomocą dla życia tym co z wiary wypływa - podkreślił Prymas. Zdaniem abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wyzwania stojące dziś przed nami są wielkie. - Obecne czasy stanowią większe wyzwanie niż przed laty. Synod pokazał, że nawet rodzina staje w trudniejszej sytuacji, niż wieki wcześniej. Dlatego trzeba większej gorliwości i wiary, żeby w Polsce utrzymała się wierność Ewangelii, która jest zakładana w momencie chrztu świętego, kiedy wyznajemy swoją wiarę po raz pierwszy - powiedział abp Gądecki. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że chrzest był włączeniem Polski we wspólnotę chrześcijańskich narodów Europy a jubileusz będzie okazją do przypomnienia naszemu kontynentowi o jego fundamentach. Pragniemy dać znak Europie, że nie wszystko zostało stracone i że wszystko może zostać odzyskane, jeśli tylko nie zabraknie ducha. Jeśli się zorientują wszyscy, co może przynieść też ten nowy napływ ludzi, którzy mogą diametralnie zmienić oblicze Europy - powiedział abp Gądecki. Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że chrzest Polski był także początkiem naszej państwowości, dlatego obchody rocznicowe będą tym razem, przeżywane inaczej niż 50 lat temu, zgodnie z deklaracją polskich władz, również w wymiarze narodowym.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1495