aktualności arrow aktualności  
02.09.2014.
Aktualności
Niech nowy rok będzie super - Rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
01.09.2014.
ImageMinął radosny czas wakacji i rozpoczął się nowy rok szkolny. Czas wytężonej pracy i szkolnych obowiązków. W naszej Wspólnocie parafialnej rozpoczęliśmy go Mszą świętą o godz. 8.00, której przewodniczył O. Gwardian Zbigniew Kubit. Mszę świętą wraz O. Gwardianem koncelebrowali katecheci O. Piotr oraz O. Grzegorz. Witając zgromadzonych na Mszy świętej obecnych pracowników oświaty - dyrektorów szkół, nauczycieli, katechetów, rodziców a także młodzież i dzieci O. Gwardian zwrócił uwagę na znaczenie tego wyjątkowego czasu formowania umysłów i serc a także ducha. To jest czas dany nam przez Boga. Nie można go zmarnować. Odwołując się do znanej postaci z kreskówek i filmów Supermana O. Gwardian zachęcił rozpoczynąjcych nowy rok szkolny uczniów aby starali się podejmując obowiązki szkolne być "Super". W tym względzie liczyć się będzie wasze czynne zaangażowanie, a z nim powiązane są zajęcia w szkole. Sprzyja temu rozpoczynający się rok szkolny, który zaprasza do podjęcia solidnej pracy w szkole, bez której nie zrealizujecie swoich życiowych planów - mówił O. Gwardian. Wakacje służyły wypoczynkowi, nabraniu sił do przykładania się do każdego szkolnego przedmiotu. W solidnej pracy w szkole i w domu w nowym roku pomaga nam przykład Pana Jezusa. Czas dany nam przez Pana Boga możecie i powinniście poświęcić na pogłębienie przyjaźni z Nim, przez częstą rozmowę, podczas której tak jak Pan Jezus będziecie opowiadali o wszystkim Bogu Ojcu. Na katechezie będziecie poznawać prawdy wiary. Umacniać będziecie przyjaźń z Panem Jezusem poprzez częstą spowiedź i Komunię Świętą. Życzę Wam - mówił O. Gwardian także super nauczycieli i super katechetów. Korzystając z ich wiedzy pomoże wam w pogłębianiu znajomości o człowieku i świecie, a także będzie krokiem do przodu w realizacji życiowych planów Przychodzimy więc u progu nowego roku szkolnego prosić Pana Boga, by udzielał nam swych łask, by błogosławił nas i naszym obowiązkom, wysiłkom, naszej pracy.
Czytaj całość…
 
Tak dla pokoju i rozwoju narodów, nie - dla wojny i zabijania PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
31.08.2014.
ImagePokój i przebaczenie są naszym obowiązkiem - piszą biskupi diecezjalni w Słowie wydanym z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niepokój pasterzy Kościoła wywołują wydarzenia na Ukrainie, które "budzą uzasadniony niepokój także o przyszłość naszej Ojczyzny". Do wszystkich ludzi dobrej woli kierują zatem prośbę o "podjęcie w intencji pokoju uczynków pokutnych: postu, modlitwy i jałmużny". Przypominając dramat II wojny światowej, która "była straszliwym doświadczeniem dwudziestowiecznej Europy i świata", biskupi konstatują, że w ostatnich tygodniach wołanie: "Tak - dla pokoju i rozwoju narodów, nie - dla wojny i zabijania" nabiera nowego znaczenia. A dzieje się tak, gdyż "na kontynencie europejskim, na ukraińskiej ziemi, z którą tak mocno wiąże nas historyczna pamięć, trwa niewypowiedziana wojna. Giną żołnierze i ludność cywilna, cierpią rodziny, serca ludzkie ogarnia nienawiść". Wydarzenia te "godzące w prawo narodów do wyboru własnej drogi - zdaniem biskupów - budzą uzasadniony niepokój także o przyszłość naszej Ojczyzny". Apelują zatem o podjęcie "skutecznych działań, które mogłyby pokojowymi środkami zahamować tragedię wojny". Podkreślają więc, że "niezbędnymi warunkami zaistnienia pokoju jest poszanowanie praw człowieka, szacunek dla wolności, w tym wolności religijnej i wolności sumienia, rozwój, solidarność oraz dialog". Biskupi przypominają, że "pokój jest naszym obowiązkiem, do którego trzeba się wychowywać". Wyjaśniają, że chociaż już kilka pokoleń Polaków żyje, nie mając bezpośredniego doświadczenia wojny, to jednak przygotowywanie kolejnych generacji do życia w pokoju winno być nieustannie pragnieniem tak rodzin, jak i tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
Czytaj całość…
 
Zachować swe życie - Dwudziesta Druga Niedziela Zwykła PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
30.08.2014.
ImageChcemy żyć szczęśliwie, nie zwracając uwagi na złe strony życia, nie bacząc na cierpienia, przyjmując nasze problemy jako coś, co nas spotyka, „bo takie jest życie”.  Jednakże cierpienie tak jak było wpisane w życie Chrystusa, tak jest pośrednio wpisane w nasze. Nasze krzyżyki, krzyże są naszymi stacjami drogi życia. Analizując nasze życie pod kątem drogi krzyżowej, znajdujemy nierzadko podobieństwa, pozwalające się nam zbliżyć do wiary w Boga – Jezusa Chrystusa. Cierpimy z miłości, z choroby, z bólu. Cierpienia nasze mogą wypływać z braku radości, z nadmiaru trosk. Cierpimy fałszywie oskarżani, pomawiani, czasami myślimy, że cierpienie jest wpisane w całe nasze życie. Słowa Jeremiasza wydają się odnosić do nas samych, a dotykając nas, dają nam dużo do myślenia. „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść; ujarzmiłeś mnie i przemogłeś. Stałem się codziennym pośmiewiskiem, wszyscy mi urągają.” (Jr 20,7). Bo przecież chcemy żyć miło, łatwo i przyjemnie. Ale patrząc na czasy dzisiejsze, na prześladowania chrześcijan w Afryce, dochodzimy do wniosku, że nie jest łatwo żyć przy Chrystusie. Gdy słuchamy Ewangelii, ciarki przechodzą nam po plecach, a słowa Jezusa do Piotra: „Zejdź mi z oczu szatanie!” (Mt16,23) wywołują grozę. O co chodzi? Wyrzuty Piotra były reakcją spontaniczną, ale jego serce i umysł nie mogły powiedzieć nic innego, gdyż chodziło o życie Jezusa. Swoją również bezpośrednią odpowiedzią Pan Jezus wskazuje, że nie powinno się forsować własnych, subiektywnych zapatrywań. Przypuszczamy, że Piotr miał w duszy podobne dylematy, do tego nie wczuł się w głębię całej sytuacji, ale Bóg wie lepiej, co dobre i nieodzowne.
Czytaj całość…
 
międzyreligijny mecz piłkarski dla pokoju PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
29.08.2014.
ImageTrwają ostatnie przygotowania do międzyreligijnego meczu na rzecz pokoju, który z udziałem 50 międzynarodowych gwiazd futbolu 1 września zostanie rozegrany na rzymskim Stadionie Olimpijskim. W związku z meczem Papieska Rada ds. Kultury organizuje trzydniową międzynarodową konferencję zatytułowaną: "Sport jest dla człowieka. Od «kultury wyników» do «kultury spotkania»". Wśród prelegentów znajdzie się m.in. pomysłodawca meczu Javier Zanetti. Miałem okazję prywatnie spotkać się z Papieżem Franciszkiem wraz z moją rodziną. Rozmawialiśmy na wiele tematów i wówczas zrodził się ten pomysł, by zorganizować mecz będący mocnym przesłaniem pokoju - mówi Zanetti. - Jestem głęboko przekonany, że w tym meczu, to właśnie będzie się najbardziej liczyć: nie gwiazdy futbolu, ale fakt, że gramy wspólnie w intencji pokoju na świecie. Ważne jest to, że będzie to pierwszy mecz międzyreligijny! Zawiera to przesłanie braterstwa tak drogie Papieżowi. Dla mnie osobiście wiara jest czymś bardzo ważnym, tak jest odkąd pamiętam. Staramy się o nią dbać i ją rozwijać także w rodzinie.Na boisku mają pojawić się Lionel Messi, Gianluigi Buffon, Zinedine Zidane, Javier Zanetti, Roberto Baggio, Andrea Pirlo, Yuto Nagatomo i Samuel Eto’o, jako reprezentanci różnych religii. Jak wyjaśniono w watykańskim biuletynie informacyjnym, idea sięga kwietnia ubiegłego roku, kiedy to Franciszek spotkał się z drużynami narodowymi Włoch i Argentyny, które miały rozegrać mecz towarzyski w celach dobroczynnych. Wtedy to Papież podzielił się z byłym argentyńskim obrońcą Javierem Zanettim pomysłem zorganizowania meczu z udziałem przedstawicieli różnych religii.
Czytaj całość…
 
Być człowiekiem prawego sumienia by dać świadectwo wiary PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
29.08.2014.
ImageWiele dzieci każdego dnia na świat przychodzi. Ale nie każde jest zapowiadane przez anioła. Wielu ludzi świętuje swoje urodziny. Ale nie wszystkie są wspominane przez dwadzieścia wieków. Gdy Archanioł oznajmił: „Nie bój się Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan” (Łk 1,13), wszystko zostało między Archaniołem i Zachariaszem. Dziewięć miesięcy później urodził się zapowiedziany syn. Ewangelista pisze: „W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło” (Łk 1,65). Ale przecież cała ta „górska kraina” to kilkanaście kilometrów w każdą stronę, a wszystko razem bardzo dalekie od głośnych spraw świata. Dziwnie ułożył to Reżyser dziejów. Ale bardzo konsekwentnie przygotował On role wszystkim. A była to rola niebagatelna. Bóg jest Słowem. Słowem stwarza świat. Słowem Dekalogu — jak mieczem — kreśli granicę między dobrem i złem. Słowem prorockiego napomnienia burzy ludzkie knowania, a słowem pociechy budzi nadzieję. Dlatego w Prologu czwartej Ewangelii czytamy: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo” (J 1,1). Słowo, które stało się ciałem, zanim przemówiło samo — potrzebowało Głosu. Jan, syn Zachariasza, był świadom tego. Gdy przyszli go przepytywać, za kogo się uważa, powiedział: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz” (J 1,23). Ale dlaczego przyszli go pytać? Czym zwrócił na siebie uwagę? Wyglądem?
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1194