aktualności arrow aktualności  
01.10.2014.
Aktualności
List Episkopatu przed XIV Dniem Papieskim PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
01.10.2014.
ImageŚwiętość nie rodzi się w próżni. Wzrastanie do świętości domaga się przyjaznego środowiska, wspólnoty żyjącej ewangelicznymi zasadami i gwarantującej wzajemne wsparcie - napisali biskupi w liście Episkopatu Polski zapowiadającym XIV Dzień Papieski. Będzie on obchodzony w niedzielę 12 października pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie!". Wyjaśniając hasło najbliższego Dnia Papieskiego biskupi przypominają, że wezwanie do świętości jest jedną z przewodnich myśli Starego i Nowego Testamentu oraz fundamentalną troską Kościoła o każdego z nas. "Świat różnie podchodzi do świętości. Jest ona tematem z jednej strony obcym współczesnej mentalności, a z drugiej niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet niepotrzebną" - zauważają biskupi. "Tymczasem - dodają - Jan Paweł II przekonywał, że świętość jest głębokim, choć czasem nieuświadomionym pragnieniem człowieka oraz odpowiedzią na wiele nurtujących nas problemów". Zdaniem biskupów, dążąc do świętości powinniśmy jednak unikać wszystkiego, co ją wypacza. Nie można ograniczać świętości jedynie do praktyk pobożnych. Trudno ją odnaleźć także w postawie ucieczki przed życiem, odpowiedzialnością czy światem. "Świętość to nie tylko troska o piękno własnego człowieczeństwa, ale to więź z Bogiem oraz bohaterskie niekiedy otwarcie się na człowieka" - czytamy w liście Episkopatu. Jak świętość rozumiał sam św. Jan Paweł II? Stanowiła ona według niego kres drogi nawrócenia, jest też pielgrzymowaniem do Boga. "Fundamentem naszej świętości jest Bóg - jedyny prawdziwie Święty! On kształtuje nasze serca według Serca swego Syna. Jest to droga pokory, prostoty i ubóstwa, która sprawia, że jesteśmy wolni i szczęśliwi.
Czytaj całość…
 
Intencje Papieskie na miesiąc październik PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
30.09.2014.
ImageJak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych dwie intencje. W miesiącu październiku zgodnie z życzeniem papieża Franciszka modlimy się w następujących intencjach. Powszechna na październik: Aby Pan dał pokój najbardziej udręczonym przez wojnę i przemoc regionom świata. Często powracającą w dwóch ostatnich dziesięcioleciach intencją modlitwy wstawienniczej jest przywrócenie pokoju tam, gdzie trwają konflikty zbrojne. We wprowadzeniu do intencji misyjnej na luty 2013 r.: Aby ludność obszarów objętych wojnami mogła zacząć budować pokojową przyszłość znalazło się stwierdzenie, że – w przeciwieństwie do proporcji ofiar ludności cywilnej do zaangażowanych w działania wojenne żołnierzy, jakie były do II wojny światowej – w naszych czasach ginie głównie ludność cywilna. Ponadto działania zbrojne niszczą życiowy dorobek tych, którzy przeżyli, skazując ich na życie w nędzy albo na podjęcie losu uchodźców, czyli życie w skrajnie trudnych warunkach. W ich intencji modliliśmy się w sierpniu, br. Obecnie mamy się wstawiać za tymi, którzy przeżyli, ale pozostają na ruinach, bo nie mają siły szukać gdzie indziej szansy na lepsze i bardziej spokojne życie. Przez skutki konfliktów zbrojnych udręczone są zwłaszcza dzieci, kobiety, chorzy i osoby starsze. W tych dniach media donoszą o walkach w Syrii, Iraku, na Ukrainie, ale nie jest wykluczone, że niedługo będziemy słyszeć o innych jeszcze udręczonych przez wojnę i przemoc regionach świata. Bóg-Człowiek oddaje swe życie dla ratowania świata i wierzących w Niego wzywa do naśladowania Go w tym: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem będą nazwani synami Bożymi (Mt 5, 9). Trzeba modlitwy wstawienniczej, bo wciąż zwycięża egoizm interesów mniejszości nad dobrem wspólnym.  Nadal giną ludzie, a ci, którzy przeżyli, cierpią tragiczne skutki różnic ideologicznych, etnicznych i religijnych.
Czytaj całość…
 
Różaniec pomaga zrozumieć tajemnice życia PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
30.09.2014.
ImagePaździernik to miesiąc modlitwy różańcowej. Gromadzimy się w naszych świątyniach, przy przydrożnych kapliczkach i w zaciszu rodzinnego domu, aby wspólnie odmówić Różaniec. Jest to modlitwa uświęcona wielowiekową tradycją Kościoła. Wiemy też, jak bardzo Matka Boża prosi nas o tę modlitwę podczas kolejnych objawień. Przychodzimy na nabożeństwo różańcowe. Zajmujemy najczęściej to samo miejsce w kościele. Rozpoczyna się wystawienie Najświętszego Sakramentu. Staramy się skupić, ale nasze myśli są jeszcze niespokojne: krążą wokół codziennych spraw: to trzeba było załatwić, tamto dokończyć, jeszcze coś komuś powiedzieć.Powoli jednak "melodia" odmawianych rytmicznie "zdrowasiek" jakoś dziwnie nas uspokaja i wycisza. Tak, jakbyśmy "nastrajali się na tę falę", na której przemawia do nas sam Bóg. Już nie tylko my mówimy do Pana Boga, ale On mówi do nas. Mówi poprzez tę rozważaną właśnie tajemnicę różańcową. Wpatrujemy się w Chrystusa Eucharystycznego, a On przemawia do każdego z nas osobiście: jak mam żyć, aby zbawić siebie, a także tych wszystkich, których Boża Opatrzność stawia na drogach mojego życia, począwszy od męża, żony, dzieci; tych, z którymi pracuję, uczę się, studiuję; tych wszystkich, których spotkam przypadkowo, ale przecież u Boga nie ma przypadków... I czuję, jak jestem blisko tego, co nadprzyrodzone, a to, co ziemskie nabiera właściwych proporcji i hierarchii; bo przecież, jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu (św.Augustyn). W dzisiejszych czasach, różaniec zaczyna kojarzyć się z modlitwą, która pozostaje domeną starszych osób. Niestety trzeba przyznać, że coraz mniej ludzi odmawia tą piękną, tradycyjną modlitwę. Z drugiej strony jednak możemy zauważyć, że Różaniec wciąż jest żywy w Kościele!
Czytaj całość…
 
zapraszamy na Błogosławieństwo zwierząt PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
29.09.2014.
Image4 października będziemy obchodzić wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, który nazywał zwierzęta „mniejszymi braćmi”. Zostawił on po sobie wielki spadek, którym jest poszanowanie każdego żywego stworzenia. „Czy wyobrażasz sobie świat bez zwierząt...? Bez śpiewu ptaków, bez blasku psich oczu w podzięce za przyjazny gest. Jakże smutny byłby taki świat! Prawdą jest, że im bardziej zamykamy się w miastach, tym dotkliwiej odczuwamy potrzebę naszych małych przyjaciół. Psy, koty, chomiki, świnki stały się częścią naszej rodziny. Ale nie jest to takie proste. Zwierzę obok nas to wielka odpowiedzialność. Zwierzęta ofiarują nam rzadko spotykany dar – prawdziwą przyjaźń. Pamiętajmy na co dzień o tych naszych mniejszych braciach, szanujmy ich i uczmy tego szacunku nasze dzieci – jeśli staną się wrażliwe na potrzeby zwierząt, na ich odczucia, to uwrażliwią się także na drugiego człowieka, nauczą się bezinteresowności i poświęcenia, których tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie. Tak więc 4 października wspominając św. Franciszka wierni jednoczą się na wspólnej modlitwie za pośrednictwem jednego z bardziej znanych świętych, który jest również patronem zwierząt. Św. Franciszek z Asyżu jest patronem hodowców i zwierząt, a od 1979 roku także ekologów i ekologii. W związku ze zbliżającą się uroczystością tego Świętego zapraszamy w sobotę, 4 października o godz. 16.30 na uroczyste błogosławieństwo wszystkich ekologów i hodowców ze swoimi podopiecznymi na płytę rynku przed naszym kościołem"Ptaszki, braciszki moje, bądźcie bardzo wdzięczne Bogu, Stwórcy swemu. Zawsze i na każdym miejscu winnyście Go chwalić, bowiem pozwolił wam swobodnie latać wszędzie i dał wam odzienie podwójne i potrójne. I przeto jeszcze, że zachował wasz rodzaj w arce Noego, by nie ubyło rodzaju waszego.
Czytaj całość…
 
Anielski Tydzień PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
28.09.2014.
ImagePrzełom września i października to czas iście „anielski”. 29 września obchodzimy święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, zaś 2 października wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Ostatnie lata XX i początek XXI stulecia, mimo wszechobecnego w naszej części świata dążenia do konsumpcyjnego stylu życia, można bez przesady nazwać czasem „odrodzenia aniołów” i nauki o nich - angelologii. Żyjemy obecnie w okresie szczególnej fascynacji ludzi niebem i aniołami. Świadczą o tym liczne publikacje książkowe i internetowe pisane w różnych językach świata. Ktoś pięknie powiedział, że aniołowie są myślami, które od Boga pochodzą i natychmiast są wokół Ciebie, abyś „nie uraził stopy o kamień”. Anioła nie widzisz, a jest on błogosławieństwem Bożym, które nas otacza na wszystkich naszych drogach. I to wcale nie od święta, ale każdego dnia, na dobre i na złe. Reinhold Schneider pisze: „Gdzie człowiek idzie przez życie w świetle wiary, nawet gdy droga prowadzi przez strefę śmierci, tam idzie z nim anioł, a gdzie prześladowany trwoży się w ciemności, nawet w najświętszym miejscu, tam trwa przy nim anioł”. Aniołowie są wskazującymi palcami Boga. Zdaniem Leona Bloya, „gdy człowiek popełnia zło, anioł w milczeniu usuwa się w najdalszy zakątek jego winnej duszy, do którego nawet sam grzesznik nie ośmiela się dotrzeć, i płacze, jak tylko aniołowie mogą płakać”. Aniołowie są posłańcami Boga, przewodnikami człowieka, piewcami chwały Bożej. Mają potężną moc - moc życia i śmierci. Co przeciętny chrześcijanin wie o aniołach? Wydaje się, że stosunkowo niewiele. Wiemy jedynie, że aniołowie są to stworzenia Boże, które mają rozum i wolną wolę, ale nie mają ciała. Wiemy, że są istotami nadprzyrodzonymi, które pośredniczą między Bogiem a ludźmi oraz uosabiają dobroć, łagodność i doskonałość.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1219