aktualności arrow aktualności  
17.09.2014.
Aktualności
Wychowywać do życia w prawdzie - IV Tydzień Wychowania katolickiego PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
15.09.2014.
ImageDo pomocy w odkrywaniu ostatecznej prawdy o świecie, człowieku i o Bogu apelują polscy biskupi do rodziców, nauczycieli i wychowawców. W liście na rozpoczynający się w niedzielę IV Tydzień Wychowania podkreślają, że "współczesny świat próbuje narzucić ludziom przekonanie, że nie ma żadnej obiektywnej prawdy a każdy człowiek rozumie i stosuje ją na swój własny, indywidualny sposób". Autorzy listu zwracają uwagę, że na człowieka głoszącego istnienie obiektywnej prawdy, patrzy się z podejrzliwością czy lekceważeniem. Dlatego, przypominają, Kościół przestrzega przed swego rodzaju „dyktaturą relatywizmu”. Biskupi podkreślają znaczenie wychowania do prawdy. "Polega ono na tym, aby na wszystkich etapach procesu wychowawczego – dokonującego się w domach, w przedszkolach i szkołach – rodzice, nauczyciele i wychowawcy ukazywali wartość odkrywania ostatecznej prawdy o świecie, o człowieku i o Bogu" – czytamy w liście. Zdaniem biskupów, ukazywanie młodemu pokoleniu w jaki sposób dążyć do prawdy i kierować się nią w codziennym życiu jest dziś szczególnie ważne. "Tylko wtedy będziemy mogli z ufnością patrzeć w przyszłość, mając pewność, że dzięki temu ukształtuje się społeczeństwo, w którym ludzie będą kierowali się wewnętrzną uczciwością, prawością i rzetelnością" – przekonują autorzy listu. Biskupi zaznaczają jednocześnie, że konsekwencją głoszenia obiektywnej prawdy może niekiedy okazać się cierpieniem, ale, jak dodają dla człowieka wierzącego nie ma innej drogi niż ta, którą szedł Jezus Chrystus. W liście pasterskim biskupi kierują do wychowawców gorący apel: "Nie bójcie się prawdy! Dążcie do niej z odwagą i zapałem! Uczcie jej innych! Wychowujcie do niej wszystkich, których Wam Pan Bóg powierzył!
Czytaj całość…
 
Msza święta w intencji sportowców PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
15.09.2014.
ImageW niedzielę 14 września o godz.15.00  w naszym kościele odprawiona została jak co roku msza święta w intencji sportowców. Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Edward Białogłowski z Rzeszowa. Z ks. Biskupem  Mszę św. koncelebrowali Ks. Dziekan Andrzej Skiba – proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego oraz O. Piotr Marszałkiewicz – duszpasterz przy klubie hokejowym Kh. Ciarko PBS Bank Sanok.  Zebranych w świątyni sportowców różnych dyscyplin, działaczy klubowych oraz wszystkich tych, którzy zajmują się promowaniem zdrowego trybu życia poprzez sport przywitał O. Zbigniew Kubit – Gwardian i Proboszcz naszej Parafii. Odwołując się do wieloletniej już tradycji organizowania takiej mszy świętej w intencji środowiska sportowego uzasadnił sens takiego spotkania i wspólnej modlitwy. Modlitwą pragnęliśmy ogarnąć całe sanockie środowisko sportowe bez wyjątku. Miłosierdziu Bożemu polecaliśmy także tych zawodników, trenerów i ludzi sportu, którzy odeszli już do Pana a w sposób szczególny ostatnio zmarłego byłego zawodnika Podhala Nowy Targ w późniejszym czasie sanockiej drużyny hokejowej oraz  długoletniego trenera pracującego z hokejową młodzieżą śp. Tadeusza Garba. Przewodniczący Mszy św. ks. Biskup podkreślił w wygłoszonym przez siebie Słowie Bożym rolę wysiłku sportowca, jego wymiar i cel. Wyniki i owoce nie rodzą się od razu. Przychodzą z czasem. Trzeba więc wiele cierpliwości, wytrwałości i pracy i przyjdą. Wysiłek sportowca ten ogrom wyrzeczeń można porównać do krzyża. Jest niejednokrotnie wydawałoby się ponad siły ale zawsze przynosi ze sobą radość zwycięstwa. Ks. Biskup  wskazał także na głęboko humanistyczny wymiar sportu podkreślając wielki ogrom dobra, jego siłę jednoczącą ludzi różnych kultur, języków i przekonań. Sport powinien jednoczyć nie dzielić i to jest apel do sportowców zmagających się o sukcesy jak również kibiców by szanowali wysiłek swoich idoli i siebie wzajemnie. Zachęcił także aby nie wstydzili się przyznawać do wiary i Jezusa .
Czytaj całość…
 
Wspólnota Domowego Kościoła rozpoczęła nowy rok formacji PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
15.09.2014.
ImageW dniu 31 sierpnia 2014 r. Ruch Światło-Życie, rejonu sanockiego rozpoczął nowy rok pracy formacyjnej pod hasłem „Radość ewangelii”. Uroczystą Eucharystię w kościele oo. Franciszkanów  w Sanoku sprawowali o. Zbigniew Kubit – proboszcz parafii,  ks. Sławomir Nowak i o. Stanisław  Maciaszek. Obecny był również ks. Wojciech Bacior z Bukowska. Kazanie wygłosił o. Zbigniew, który w oparciu o drugie czytanie, naukę św. Pawła Apostoła przypominał o obowiązkach chrześcijanina. Proszę was, bracia. A więc zwraca się do każdego z nas. Do każdej chrześcijanki i każdego chrześcijanina. Proszę was przez miłosierdzie Boże. Oznacza to, że posługuje się największym argumentem. Bo każdy z nas doświadczył i doświadcza wielkiej miłości Boga. Abyście dali ciała swoje na ofiarę. To znaczy, aby wasze życie było ołtarzem, miejscem, rzeczywistością codziennego składania ofiary Bogu. Ofiarowania siebie, swojego życia, swoich spraw samemu Bogu.  Na ofiarę żywą. Tu nawiązuje do ofiar Starego Testamentu, którymi były żywe zwierzęta i dopiero potem zabijane dla Pana. Zatem nasze życie ma być świadomie ofiarowane Bogu, a nie przypadkiem, od czasu do czasu. Na ofiarę świętą. Powinniśmy przynosić na ofiarę to, co mamy najdoskonalszego. Nasze piękne życie, miłość, szczęście, dobroć. Na ofiarę Bogu przyjemną. A przyjemne Bogu ofiary są te, które składa się zgodnie z rytuałem. Więc jeżeli chcemy, aby nasze życie było dla Boga ofiarą miłą, powinniśmy przeżyć je zgodnie z Jego nauką. A  jeżeli ofiara ma być wyrazem rozumnej służby Bożej, wówczas nie na zasadzie: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz swym sercem daleko jest ode Mnie”, ale nasze słowa muszą pokrywać się z czynami.
Czytaj całość…
 
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
14.09.2014.
ImageW związku z materiałami prasowymi, dotyczącymi zapisywania uczniów na zajęcia z religii/etyki w szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że: w publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym. Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie. Dnia 28 sierpnia 2013 r. Komisja Wychowania przypomniała, że przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.  Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia.
Czytaj całość…
 
trzeba opłakiwać wszystkie ofiary szaleństwa wojny PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
14.09.2014.
ImageO nawrócenie serc i przejście od chciwości, nietolerancji, żądzy władzy do opłakiwania wszystkich ofiar szaleństwa wojny zaapelował papież podczas Mszy św. sprawowanej w mauzoleum w Fogliano di Redipulgia w intencji ofiar I wojny światowej i konfliktów zbrojnych toczących się obecnie na świecie. Na tamtejszym cmentarzu pochowano ponad 100 tysięcy żołnierzy włoskich poległych w I wojnie światowej podczas krwawych walk nad Soczą. Wcześniej Ojciec Święty samotnie modlił się na pobliskim cmentarzu żołnierzy austriacko-węgierskich, ówczesnych wrogów Włoch, i złożył tam wiązankę kwiatów. Mszę odprawianą z ceremoniałem wojskowym koncelebrowali z papieżem m.in. biskupi polowi z wielu krajów świata, w tym bp Józef Guzdek z Polski. Czytania Liturgii Słowa, wezwania modlitwy wiernych i śpiewy (m.in. "Czarną Madonnę" po włosku) wykonali żołnierze. Konfrontując w homilii piękno okolicznego krajobrazu z okrucieństwem działań militarnych papież stwierdził, że wojna jest szaleństwem, niszczy istotę ludzką i więzi między braćmi. Wskazał, że jej motywem jest chciwość, nietolerancja, żądza władzy, często usprawiedliwiana ideologią, ale także obojętnością: "Co mnie to obchodzi?". Ojciec Święty zauważył, że "również dziś, po drugiej klęsce kolejnej wojny światowej, być może da się mówić o trzeciej wojnie prowadzonej «w kawałkach», z przestępstwami, mordami, zniszczeniami". Dodał, że za kulisami kryją się interesy, plany geopolityczne, żądza pieniędzy i władzy, przemysł zbrojeniowy. Być może spekulujący na wojnie z tym noszonym w sercu "Co mnie to obchodzi?" zarabiają dużo, ale ich zdemoralizowane serce utraciło zdolność do płaczu.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1207