aktualności arrow aktualności  
25.07.2014.
Aktualności
Dobrze zrozumieć co to jest wolność PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.07.2014.
ImageNasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana - mówią uczestnicy 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które odbywa się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Jego hasłem, jak wiemy są słowa: "Projekt Mesjasz - Wolność". Wielu uczestników przyjechało na FSM już kolejny raz. Dla wielu z nich bardzo ważne jest grono ludzi, których tu spotyka i którzy, tak jak ona, są wierzący. - Można z nimi porozmawiać, podzielić się różnymi doświadczeniami, znaleźć odpowiedzi na pytania, które się pojawiają, a nad którymi często brakuje czasu, żeby się głębiej zastanowić. Tu jest czas, żeby przemyśleć jak się postępuje w życiu i odpocząć od tego wszystkiego, co jest na co dzień.  Dla wielu też istotne jest pogłębianie relacji z Bogiem. Można usłyszeć wiele mądrych słów, które szczególnie do młodych ludzi trafiają. Jest też dużo zabawy, bardzo fajne towarzystwo i wielu poszukujących młodych ludzi . Nasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana. Myślę, że tutaj właśnie możemy zobaczyć prawdziwą wolność, a nie złudną, która jest teraz pokazywana i promowana - komentuje Michalina tegoroczną tematykę Spotkania. - Myślę, że wolność jest naszym wielkim darem od Boga i bardzo podoba mi się to hasło, bo mogę się głębiej zastanowić czym ona jest i w jaki sposób chciałabym ją wykorzystać. O wolności mówią także goście FSM-u. Raper Dobromir "Mak" Makowski, uwikłany niegdyś w narkotyki, opowiedział swoje świadectwo uzależnienia i wyjścia z nałogu. Wolność to dążenie ku temu, aby spotkać się z miłością, tą doskonałą miłością, poprzez modlitwę i pomaganie innym ludziom. To jest dzisiaj moja wolność. Dzisiaj w mojej wolności każdego dnia decyduję się być człowiekiem, który podaje rękę drugiemu człowiekowi. Żyjemy tylko chwilę i w tym pociągu, jakim jest życie, Bóg daje nam wolność jako decyzję o tym, jak chcemy żyć - mówi "Mak".
Czytaj całość…
 
Odkrywać różne rodzaje powołania życiowego PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.07.2014.
ImageTematyka różnych rodzajów powołania zdominowała czwartkowy dzień podczas tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych.  Jak przeżywać różne rodzaje powołania życiowego? Najstarszą tradycją Franciszkańskiego Spotkania Młodych tego dnia jest Msza święta neoprezbiterów franciszkańskich. Homilię wygłosił o. Marcin Załuski. Mówił o charyzmacie franciszkańskim, w który wpisuje się mocno cierpienie i krzyż. Kapłan przypominał również, że powołań jest wiele i każdy musi się modlić o odnalezienie własnej drogi. Następnie o powołaniu do małżeństwa opowiadali Małgorzata i Tomasz Terlikowscy. Pokazali jak wygląda punkt widzenia na wspólne życie ze strony mężczyzny i kobiety, podając przy tym wiele zabawnych przykładów z własnego doświadczenia. W konferencji „Skazani na siebie” opowiadali o doświadczeniach życia małżeńskiego i rodzinnego, wypracowanych metodach komunikacji i pojmowania wzajemnych postaw i emocji. Kolejnymi gośćmi byli dziennikarze Joanna Kryńska i Marcin Żebrowski, którzy opowiadali o swoim życiu prywatnym i zawodowym.  O czym dziennikarze programu informacyjnego mogą opowiedzieć młodym ludziom? Okazuje się, że znani i lubiani z ekranów TVN24 dziennikarze z radością dzielą się kulisami pracy zawodowej i własnych pasji. Z aplauzem zostaje przyjęta również każda wzmianka o swoim przeżywaniu wiary.  Świat nie jest czarno-biały, świat jest bardzo kolorowy, pod względem naszych wyborów i naszej codzienności. Niezależnie w którym miejscu mieszkamy czy żyjemy, to może być raj na ziemi! – powiedział Żebrowski w kontekście swojej wizyty na Kalwarii Pacławskiej. Każdego dnia FSM-u odbywa się tematyczne nabożeństwa. Tym razem modlitwę uwielbienia prowadził o. Piotr Odój.
Czytaj całość…
 
Świadectwo wiary Meriam z Sudanu PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.07.2014.
ImagePapież Franciszek spotkał się w czwartek z Sudanką Meriam Ibrahim, którą sąd w jej kraju skazał na śmierć za rzekome przejście z islamu na chrześcijaństwo, a potem karę uchylił pod presją opinii międzynarodowej. Kobieta była u papieża z mężem i dziećmi. Prywatna audiencja w Domu świętej Marty trwała pół godziny. Doszło do niej niemal natychmiast po przyjeździe Meriam do Rzymu. Wcześniej mówiono, że spotkanie z Franciszkiem było jej marzeniem. Kobieta podziękowała serdecznie Ojcu Świętemu za okazane jej wsparcie, on zaś wyraził jej wdzięczność za jej świadectwo. Poinformował o tym po spotkaniu dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. Oświadczył, że w rozmowie „bardzo spokojnej i serdecznej” mówiono także o przyszłości Sudanki. Dodał, że gest Ojca Świętego „chce być wyrazem bliskości ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu swej wiary, przeżywanych trudności lub ograniczeń i tym samym ma znaczenie symboliczne, wykraczające poza to, tak piękne spotkanie”. W maju 27-letnia Meriam przykuta łańcuchem w celi śmierci urodziła córkę. Na karę śmierci została skazana, gdy była już w zaawansowanej ciąży. Przed ogłoszeniem wyroku śmierci sędzia oświadczył, że skazana ma trzy dni na wyrzeczenie się wiary, ale Meriam oznajmiła przed sądem, że od dziecka jest chrześcijanką i nigdy nie była muzułmanką. Była wychowywana zgodnie z religią matki, chrześcijanki. Jej ojciec, muzułmanin, opuścił je, gdy Meriam miała 5 lat. Sprawa Meriam przyciągnęła uwagę świata i wywołała międzynarodowe oburzenie. W czwartek rano Meriam przyleciała z mężem i dwojgiem dzieci do Rzymu włoskim samolotem rządowym.
Czytaj całość…
 
Wieści z Franciszkańskiego Spotkania Młodych PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
22.07.2014.
ImageO wolności i zniewoleniach mówili podczas 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) bp Stanisław Jamrozek i egzorcysta ks. Marian Rajchel. W trwającym od niedzieli w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla najstarszym ogólnopolskim spotkaniu chrześcijańskiej młodzieży, bierze udział ponad tysiąc osób. Ks. Marian Rajchel, od wielu lat pełniący w archidiecezji przemyskiej posługę egzorcysty, zwracał uwagę, że potrzeba radykalnego zerwania ze złem, aby nie dawać mu żadnej przestrzeni do działania. - Nie ma żadnego kompromisu ze złem. Każdy kompromis ze złem, czyli ze złym duchem jest naszą przegraną i to już na starcie. Nikt się nie może umówić, żeby cokolwiek wygrać ze złem. To jest ojciec kłamstwa, on wszystko obieca, ale niczego nie dotrzyma - mówił. Egzorcysta przestrzegał przed okultyzmem, jasnowidztwem czy przedmiotami, które mają przynosić szczęście. - To jest pogaństwo, powrót do bożków, krótko mówiąc. W XXI wieku wracamy dobrowolnie z chrześcijaństwa do pogaństwa. Tylko i wyłącznie Bóg może człowieka zbawić, od zła nikt inny nie wybawi - powiedział. Duchowny podkreślił, że jednym z ważniejszych egzorcyzmów jest spowiedź, a Bóg nigdy nie zmęczy się zbawianiem człowieka. - Żebyście wynieśli z tego spotkania i z każdego spotkania z Bogiem nadzieję, że Bóg zawsze jest przy nas, że dla Boga zawsze jesteśmy skarbem, że my dajemy radość Bogu, gdy się nawracamy. Żeby mi nigdy do głowy nie przyszło, że Bóg mnie nie kocha, że mi nie przebaczy. Nonsens. Ojciec kłamstwa to podsyca - mówił ks. Rajchel. Poniedziałkowej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy z Przemyśla Stanisław Jamrozek.
Czytaj całość…
 
Być wrażliwym na dobro i zło - Siedemnasta Niedziela Zwykła PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
19.07.2014.
ImageDobro i piękno sprawiają, że wiele problemów widzimy w nowym świetle, że życie staje się lżejsze. Sztuka życia polega, więc na tym, aby robić miejsce dla dobra, aby ono przeważało w naszym życiu. Jak szybko zło zagłusza dobro i jak wiele wyrządza szkód, często nie do naprawienia, wiemy aż zanadto z obrazów, jakie środki masowego przekazu prezentują nam z wydarzeń światowych. Popatrzmy, na naszą codzienność. Czy, czynimy proste gesty miłości świadcząc pomoc potrzebującemu, cierpiącemu, zrezygnowanemu, czy zrozpaczonemu? Czy dzień po dniu dzielimy się skarbem naszego serca i dobrocią? Wprawdzie realizując dobroć nie wyeliminujemy całkowicie zła, tak, aby znikło z życia, ale przynajmniej będziemy je systematycznie usuwać. Opowiadana dzisiaj przez Pana Jezusa przypowieść o wzroście Królestwa Bożego na ziemi, pozwala nam odkryć z wielkim realizmem, że jest ono uwikłane w walkę, jaką prowadzi przeciw niemu „nieprzyjaciel”, który „sieje” chwast między pszenicę. Jezus uczy nas patrzeć na świat z chrześcijańskim realizmem i podchodzić do każdego problemu przestrzegając przyjętych zasad, ale również w sposób roztropny i cierpliwy. Słowa Pana Jezusa odnoszą się do wszystkich pokoleń i czasów, a więc i nam współczesnych. Możemy, więc i my pozyskać dla siebie coś z mądrości tej przypowieści. „Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego.” (Mt 13,38-39.43).
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1169