aktualności arrow aktualności  
30.07.2014.
Aktualności
Trzeźwy naród trzeźwością rodzin PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
28.07.2014.
ImageMusimy uczynić wszystko, aby być narodem ludzi trzeźwych. Uczyńmy to w imię wiary i miłości, w imię odpowiedzialności za nasze rodziny i ojczyznę - apeluje z okazji obchodzonego w sierpniu miesiąca trzeźwości Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Autorzy apelu piszą o społecznych kosztach nadużywania alkoholu. "Prawie milion osób jest uzależnionych, kilka milionów pije ryzykownie i szkodliwie. Na ulicach widzimy tak wielu ludzi, także młodych, trzymających w ręku alkohol, będący przyczyną przyszłych rozczarowań, dramatów, a często i śmierci. Pijani kierowcy zagrażają zdrowiu i życiu innych użytkowników dróg" - czytamy. Episkopat przypomina, że zbliżający się sierpień tradycyjnie już jest miesiącem trzeźwości. Cytuje słowa Jana Pawła II wypowiedziane na początku jego pontyfikatu: "Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła". Autorzy apelu zastanawiają się, o jakich zagrożeniach mówił papież. "O braku poszanowania godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, o niegodnych postawach i czynach wynikających z wad narodowych. Mówił także o nadużywaniu alkoholu" - odpowiadają. "Nie będziemy się rozwijać jako naród, nie będziemy wzrastać jako nowoczesne europejskie społeczeństwo, jeżeli przygniotą nas problemy z nadużywaniem alkoholu" - alarmuje Episkopat. Nawiązując do tegorocznego hasła abstynencji: "Kochająca matka zawsze trzeźwa".  Jego autorzy podkreślają, że "w obliczu poważnych zagrożeń młodego pokolenia kochająca matka rezygnuje z alkoholu, by dać swoim bliskim - mężowi, dzieciom, rodzicom, krewnym i znajomym - przykład radosnego życia w abstynencji".
Czytaj całość…
 
wyruszyć w drogę by odnależć drogocenny skarb - Siedemnasta Niedziela zwykła PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
26.07.2014.
ImageMądrość serca jest największym darem pochodzącym od Boga. Różni się ona od wiedzy, którą można zdobyć, studiując na najlepszych uniwersytetach świata. Wiedza Boża jest umiejętnością wybierania dobra i odrzucania zła. We współczesnym świecie, gdzie nieuczciwość miesza się ze szlachetnością, posiadanie daru mądrości Bożej jest wielkim skarbem, o który należy prosić Boga w codziennej modlitwie. Największym skarbem, który Pan Jezus przyniósł na ziemię, jest królestwo Boże. Jest ono porównywane do skarbu ukrytego w roli i drogocennej perły, za które warto oddać wszystko, co człowiek posiada. Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do wyruszenia w poszukiwaniu ewangelicznej perły. Perła jest skarbem, który małże ukrywają w swoich muszlach. Powstaje wtedy, gdy do muszli dostanie się drobina piasku. Organizm małży reaguje w ten sposób, że piasek otacza masą perłową. W ten sposób ziarenko piasku przestaje zagrażać małży, stając się jej wewnętrznym skarbem. Najpiękniejsze perły powstają głęboko pod wodą, gdzie żyją małże. Aby je wydobyć, nurek musi na chwilę zejść pod wodę, otworzyć muszlę i sprawdzić, czy jest w niej perła. Wyciąganie wszystkich muszli nie miałoby sensu. Praca nurków w czasach Pana Jezusa była bardzo niebezpieczna, ponieważ nie istniały aparaty tlenowe. Wielu z nich ginęło podczas poszukiwań. To dlatego cena pereł była bardzo wielka. Jedna piękna perła mogła kosztować fortunę. Pan Jezus, porównując królestwo Boże do cennej perły, mówi, że jest ono warte nie tylko wielkich pieniędzy, ale nawet warto zaryzykować swoje życie, by je zdobyć. Kupiec z dzisiejszej Ewangelii, kiedy znalazł cenną perłę, sprzedał wszystko, co miał, by ją nabyć. Liczył bowiem, że ktoś będzie chciał ją od niego kupić za wielkie pieniądze. Można by powiedzieć, że królestwo Boże jest jak dobra inwestycja.
Czytaj całość…
 
Dobrze zrozumieć co to jest wolność PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.07.2014.
ImageNasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana - mówią uczestnicy 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które odbywa się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Jego hasłem, jak wiemy są słowa: "Projekt Mesjasz - Wolność". Wielu uczestników przyjechało na FSM już kolejny raz. Dla wielu z nich bardzo ważne jest grono ludzi, których tu spotyka i którzy, tak jak ona, są wierzący. - Można z nimi porozmawiać, podzielić się różnymi doświadczeniami, znaleźć odpowiedzi na pytania, które się pojawiają, a nad którymi często brakuje czasu, żeby się głębiej zastanowić. Tu jest czas, żeby przemyśleć jak się postępuje w życiu i odpocząć od tego wszystkiego, co jest na co dzień.  Dla wielu też istotne jest pogłębianie relacji z Bogiem. Można usłyszeć wiele mądrych słów, które szczególnie do młodych ludzi trafiają. Jest też dużo zabawy, bardzo fajne towarzystwo i wielu poszukujących młodych ludzi . Nasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana. Myślę, że tutaj właśnie możemy zobaczyć prawdziwą wolność, a nie złudną, która jest teraz pokazywana i promowana - komentuje Michalina tegoroczną tematykę Spotkania. - Myślę, że wolność jest naszym wielkim darem od Boga i bardzo podoba mi się to hasło, bo mogę się głębiej zastanowić czym ona jest i w jaki sposób chciałabym ją wykorzystać. O wolności mówią także goście FSM-u. Raper Dobromir "Mak" Makowski, uwikłany niegdyś w narkotyki, opowiedział swoje świadectwo uzależnienia i wyjścia z nałogu. Wolność to dążenie ku temu, aby spotkać się z miłością, tą doskonałą miłością, poprzez modlitwę i pomaganie innym ludziom. To jest dzisiaj moja wolność. Dzisiaj w mojej wolności każdego dnia decyduję się być człowiekiem, który podaje rękę drugiemu człowiekowi.
Czytaj całość…
 
Odkrywać różne rodzaje powołania życiowego PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.07.2014.
ImageTematyka różnych rodzajów powołania zdominowała czwartkowy dzień podczas tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych.  Jak przeżywać różne rodzaje powołania życiowego? Najstarszą tradycją Franciszkańskiego Spotkania Młodych tego dnia jest Msza święta neoprezbiterów franciszkańskich. Homilię wygłosił o. Marcin Załuski. Mówił o charyzmacie franciszkańskim, w który wpisuje się mocno cierpienie i krzyż. Kapłan przypominał również, że powołań jest wiele i każdy musi się modlić o odnalezienie własnej drogi. Następnie o powołaniu do małżeństwa opowiadali Małgorzata i Tomasz Terlikowscy. Pokazali jak wygląda punkt widzenia na wspólne życie ze strony mężczyzny i kobiety, podając przy tym wiele zabawnych przykładów z własnego doświadczenia. W konferencji „Skazani na siebie” opowiadali o doświadczeniach życia małżeńskiego i rodzinnego, wypracowanych metodach komunikacji i pojmowania wzajemnych postaw i emocji. Kolejnymi gośćmi byli dziennikarze Joanna Kryńska i Marcin Żebrowski, którzy opowiadali o swoim życiu prywatnym i zawodowym.  O czym dziennikarze programu informacyjnego mogą opowiedzieć młodym ludziom? Okazuje się, że znani i lubiani z ekranów TVN24 dziennikarze z radością dzielą się kulisami pracy zawodowej i własnych pasji. Z aplauzem zostaje przyjęta również każda wzmianka o swoim przeżywaniu wiary.  Świat nie jest czarno-biały, świat jest bardzo kolorowy, pod względem naszych wyborów i naszej codzienności. Niezależnie w którym miejscu mieszkamy czy żyjemy, to może być raj na ziemi! – powiedział Żebrowski w kontekście swojej wizyty na Kalwarii Pacławskiej. Każdego dnia FSM-u odbywa się tematyczne nabożeństwa. Tym razem modlitwę uwielbienia prowadził o. Piotr Odój.
Czytaj całość…
 
Świadectwo wiary Meriam z Sudanu PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.07.2014.
ImagePapież Franciszek spotkał się w czwartek z Sudanką Meriam Ibrahim, którą sąd w jej kraju skazał na śmierć za rzekome przejście z islamu na chrześcijaństwo, a potem karę uchylił pod presją opinii międzynarodowej. Kobieta była u papieża z mężem i dziećmi. Prywatna audiencja w Domu świętej Marty trwała pół godziny. Doszło do niej niemal natychmiast po przyjeździe Meriam do Rzymu. Wcześniej mówiono, że spotkanie z Franciszkiem było jej marzeniem. Kobieta podziękowała serdecznie Ojcu Świętemu za okazane jej wsparcie, on zaś wyraził jej wdzięczność za jej świadectwo. Poinformował o tym po spotkaniu dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. Oświadczył, że w rozmowie „bardzo spokojnej i serdecznej” mówiono także o przyszłości Sudanki. Dodał, że gest Ojca Świętego „chce być wyrazem bliskości ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu swej wiary, przeżywanych trudności lub ograniczeń i tym samym ma znaczenie symboliczne, wykraczające poza to, tak piękne spotkanie”. W maju 27-letnia Meriam przykuta łańcuchem w celi śmierci urodziła córkę. Na karę śmierci została skazana, gdy była już w zaawansowanej ciąży. Przed ogłoszeniem wyroku śmierci sędzia oświadczył, że skazana ma trzy dni na wyrzeczenie się wiary, ale Meriam oznajmiła przed sądem, że od dziecka jest chrześcijanką i nigdy nie była muzułmanką. Była wychowywana zgodnie z religią matki, chrześcijanki. Jej ojciec, muzułmanin, opuścił je, gdy Meriam miała 5 lat. Sprawa Meriam przyciągnęła uwagę świata i wywołała międzynarodowe oburzenie. W czwartek rano Meriam przyleciała z mężem i dwojgiem dzieci do Rzymu włoskim samolotem rządowym.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1171