aktualności arrow aktualności  
29.03.2015.
Aktualności
Palma i krzyż - Niedziela Palmowa Męki Pańskiej PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
28.03.2015.
ImageLiturgia Niedzieli Palmowej, zwanej Niedzielą Męki Pańskiej, przybliża nam zbawcze wydarzenia z życia Jezusa. Przypomina uroczysty wjazd Króla izraelskiego do Jerozolimy. To wydarzenie stanowi bezpośrednie przygotowanie do Jego męki i śmierci na Krzyżu. Dzisiejsza niedziela jest więc pełna dostojeństwa i zadumy, a entuzjazm i euforia wiwatującego tłumu zwiastuje bliską już zdradę. Tłum witający wkraczającego do Jerozolimy Pana, zapowiadanego przez proroków Mesjasza, rzuca na drogę płaszcze i gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. Triumf Chrystusa i Jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Podobnie jest też z naszym ludzkim i chrześcijańskim losem. Nasza codzienność jest uczestnictwem w życiu Boskiego Mistrza. Patrząc na zapowiedź zbawczych wydarzeń, możemy odnaleźć w sobie zarówno porywczego Piotra, zrozpaczonego Judasz czy wykrzykujący tłum. Co roku Kościół pozwala nam w Niedzielę Palmową zatrzymać się na nowo nad historią Jezusa, który „ogołocił samego siebie” i w ten sposób stał się podobny do nas we wszystkim oprócz grzechu. To On siłą miłości do końca pokonał zło i wziął na siebie całą tajemnicę nieprawości, o której tak mówił św. Jan Paweł II w Krakowie podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku: „Człowiek uzurpuje sobie prawo Stwórcy do ingerowania w tajemnicę życia ludzkiego. Usiłuje decydować o jego zaistnieniu, wyznaczać jego kształt przez manipulacje genetyczne i w końcu określać granicę śmierci. Odrzucając Boże prawa i zasady moralne, otwarcie występuje się przeciw rodzinie. Na wiele sposobów usiłuje się zagłuszyć głos Boga w ludzkich sercach, a Jego samego uczynić ‘wielkim nieobecnym’ w kulturze i społecznej świadomości narodów. ‘Tajemnica nieprawości’ wciąż wpisuje się w rzeczywistość świata, w którym żyjemy”.
Czytaj całość…
 
Niezłomny W służbie Bogu i Kościołowi PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
25.03.2015.
ImageJak już wcześniej informowaliśmy na naszej parafialnej stronie internetowej dnia 20 marca br. w Sanockim Domu Kultury o godz. 10.00. w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej, który nosił tytuł „ Kamienie pamięci. Z modlitwą Ojczyźnie” miała miejsce ogólnodostępna sesja , której celem było przybliżenie w prezentacji medialnej naszego współbrata O. Andrzeja Deptucha. Niezwykła historia jego życia zainspirowała grupę uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku pod kierunkiem nauczycielki historii Pani Joanny Albigowskiej do zebrania materiałów i informacji o franciszkaninie i zaprezentowania tego wszystkiego lokalnej społeczności. „O. Andrzej jest naszym wielkim, lokalnym bohaterem i taki bohater powinien posłużyć jako wzór do naśladowania dla młodzieży, jako autorytet, który powinien być wektorem ich życia” – powiedziała nam koordynatorka projektu Joanna Albigowska. „To niezwykły człowiek, który poświęcił się idei niepodległej ojczyzny, pozostając wiernym uniwersalnym wartościom, tym wartości nadrzędnej – miłości do drugiego człowieka” – podkreśliła dyr. Zespołu Szkół nr 1 Maria Pospolitak. Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Krzysztof Kaczmarski podkreślał, że o. Andrzej Deptuch jest wielkim kapłanem, wielkim polskim patriotą, którego całe życie było i jest służbą Bogu i Kościołowi w Polsce. „Z tego zaprezentowanego materiału przez młodzież wyłania się postać o. Andrzeja jako człowieka heroicznego. Ja jako historyk czytałem setki akt śledczych, procesowych. I z takim heroizmem, jaki prezentował o. Andrzej w czasie aresztowania, w czasie więzienia, to rzadko miałem do czynienia.
Czytaj całość…
 
W tajemnicy wcielenia Bóg przemawia do człowieka - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
24.03.2015.
ImageTajemnicę Wcielenia Syna Bożego czci Kościół osobną uroczystością Zwiastowania Pańskiego, obchodzoną dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Data to oczywiście umowna, podobnie jak data narodzin Zbawiciela. Lud chrześcijański nadał celebrowaniu tej tajemnicy charakter przede wszystkim maryjny. Reforma posoborowa przywróciła tej uroczystości charakter chrystologiczny: pierwszoplanową postacią w zwiastowanym i celebrowanym misterium jest Jezus Chrystus. Świętujemy moment, w którym Słowo w łonie Maryi ciałem się stało. Tekst Łukasza (1,26—38) jest medytacją, która w wydarzeniach związanych z przyjściem Jezusa na świat widzi spełnienie nadziei Izraela. W tajemnicy Wcielenia cicho i niepostrzeżenie Bóg wchodzi w dzieje człowieka i świata. Niczego nie burzy. Wszystkiemu proponuje wielkość wykraczającą daleko poza wymiary doczesności. Czeka tylko na nasze przyzwolenie, chce bowiem, abyśmy byli współtwórcami Jego dzieła i naszej, ludzkiej wielkości. To jedno z wielkich zadań Kościoła w tym roku. Kościół powinien nieustannie utrwalać dzieło Zwiastowania, czyli kształtować życie na wzór Chrystusa, bo tylko wtedy świat dojrzy, kim Chrystus jest w całej swej prawdzie i jak wielka jest godność człowieka. Tajemnica Wcielenia stanowi szczególne świadectwo Bożego upodobania w człowieku. Tę prawdę Jan Paweł II wyraził w pierwszej encyklice: „W tym zbawczym wydarzeniu dzieje człowieka w Bożym planie miłości osiągnęły swój zenit. Bóg wszedł w te dzieje.
Czytaj całość…
 
Życie ludzkie nadrzędna wartością - Dzień Świętości życia PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
24.03.2015.
ImageModlitwy w intencji poczętego życia, duchowe adopcje i marsze uliczne – tak w całym kraju obchodzony będzie 25 marca Dzień Świętości Życia ustanowiony z inicjatywy Kościoła. Dzień wcześniej przypada Narodowy Dzień Życia, który ma charakter państwowy. W wielu miastach odbędą się manifestacje w obronie prawa do życia od chwili poczęcia. Narodowy Dzień Życia został ustanowiony w 2004 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”. Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i obchodzony w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Z apelem o wspólnotowe i osobiste zaangażowanie w nadchodzące obchody wystąpiła Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. "Dzisiaj, gdy Parlament Europejski napiera na swobodę aborcji, a Parlament RP walczy z małżeństwem i rodziną poprzez akceptację autorytarnej konwencji przemocowej.
Czytaj całość…
 
Zbliża się czas Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
22.03.2015.
ImageSpotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP) to trzydniowa celebracja Niedzieli Palmowej, która odbywa się już od 22 lat. Co roku w innym mieście archidiecezji gromadzi od 3,5 do nawet 5 tys. młodzieży. Tym razem gospodarzem będzie Brzozów, a hasłem spotkania słowa: "Błogosławieni czystego serca". SMAP będzie również kolejnym etapem przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej rozpocznie się w piątek 27 marca zawiązaniem wspólnoty w pięciu kościołach stacyjnych. W sobotnim programie przewidziano m.in. koncerty zespołu New Life’m i Michała Szuby - finalisty siódmej edycji programu "Mam Talent", sztukę teatralną o Marcie Robin - francuskiej mistyczce naznaczonej stygmatami, czy zwiedzanie Regionalnego Muzeum Ziemi Brzozowskiej. Będzie również funkcjonował punkt informacyjny ŚDM, przy którym będzie można uzyskać wszystkie informacje na temat spotkania młodych z całego świata. Nie zabraknie też miejsca na adorację w ciszy oraz rozmowy o życiowych wyborach. Wieczorem natomiast odbędzie się modlitewne czuwanie przy krzyżu, któremu będą przewodniczyć przemyscy biskupi. Punktem kulminacyjnym będzie niedzielna procesja z palmami i Msza św. na brzozowskim Rynku pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika. W programie nie zabraknie też spotkań w grupach dzielenia. 22. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej ma również swoje logo.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1330