aktualności arrow aktualności  
31.07.2015.
Aktualności
Miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi - Odpust Porcjunkuli PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
31.07.2015.
Image2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje. Dlaczego święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli? Otóż ma to związek z kościołem Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Według podania, była to pierwotnie kapliczka ufundowana w VI w. (2 km na południe od Asyżu) przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. Za czasów św. Franciszka kapliczka ta miała już nazwę Matki Bożej Anielskiej. Była ona wówczas w stanie ruiny, dlatego też św. "Biedaczyna" z Asyżu w zimie 1207/1208 r. odbudował ją i tam zamieszkał. Wkrótce przyłączyli się do niego towarzysze. Nie jest wykluczone, że ona sam nadał jej nazwę Matki Bożej Anielskiej, bo jak głosi legenda, słyszano często nad kapliczką głosy anielskie. W tym czasie kapliczka wraz z przyległą posesją stanowiła jeszcze własność benedyktynów z pobliskiej góry Subasio, jednak wkrótce (1211 r.) odstąpili ją św. Franciszkowi i jego współbraciom, którzy wybudowali sobie tam ubogie szałasy - domy. W kilka lat później, dokładnie 2 sierpnia 1216 r., miało miejsce uroczyste poświęcenie (konsekracja) kapliczki-kościółka.  W tym też czasie funkcjonowała w stosunku do ww. kościółka druga nazwa - Porcjunkula, być może również wprowadzona przez św. Franciszka. Etymologicznie oznacza ona tyle, co kawałeczek, drobna część. Prawdopodobnie nawiązywała ona do bardzo małych rozmiarów kościółka i przyległego terenu. Tak więc Porcjunkula stała się macierzystym domem zakonu św. Franciszka. Dwieście lat później - w roku 1415 św. Bernardyn ze Sieny osadził tu swoich synów duchowych - obserwantów, którzy wystawili tu spory klasztor wraz z okazałym kościołem. W latach 1569-1678 wybudowano świątynię, w środku której znajduje się w stanie surowym zachowany pierwotny kościółek-kapliczka Porcjunkula. Przy końcu bocznej nazwy jest cela, w której mieszkał i dokonał życia św. Franciszek. 11 kwietnia 1909 r. papież Pius X podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu do godności Bazyliki patriarchalnej i papieskiej.
Czytaj całość…
 
Macie być ziarnem - macie być świadkami - Przystanek Jezus PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
29.07.2015.
ImageMamy być ziarnem, słowem Boga, które Chrystus chce zasiać na polu woodstockowym - mówił w homilii podczas wtorkowej Mszy św. bp Grzegorz Ryś. Eucharystia była ostatnią przed rozpoczęciem ewangelizacji na Przystanku Woodstock. Po 16.00 uczestnicy wyruszyli w radosnym korowodzie na pole Przystanku Jezus przy Przystanku Woodstock. Tradycyjnie w bazie PJ stanął biały krzyż, który został pobłogosławiony przez biskupa. Ewangelizacji będzie towarzyszyć adoracja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. W homilii przed rozesłaniem ewangelizatorów bp Grzegorz Ryś nawiązał do biblijnej przypowieści o chwaście (Mt 13, 36-43). Są egzegeci, którzy mówią, że Pan kazał się sługom wstrzymać z wyrywaniem chwastu, bo jest to jego szczególny rodzaj. Chodzi o życicę, która ma to do siebie, że jest niesamowicie podobna do pszenicy. To wyjaśnienie mówi nam, że nie mamy wcale tak wielkiej zdolności do rozeznawania tego, co jest dobre i złe. Jezus przestrzega przed łatwym osądem - tłumaczył rekolekcjonista. Jak wskazywał bp Ryś, zadaniem ewangelizatorów nie jest wyrywanie chwastów. - Nikt was do tego nie posłał. Mamy być ziarnem, słowem Boga, które Chrystus chce zasiać na polu woodstockowym - dodał. Dobrym ziarnem są synowie Królestwa. Zwykle mówimy, że ziarnem jest Słowo Boże, a siewcą jest Chrystus. Ziarnem jest też jednak Słowo Boże, które jest wcielone w osobę; które dostało ciało od dzieci Królestwa. My jesteśmy Słowem Boga, Jego ziarnem. Ile w nas jest życia, które się narodziło ze Słowa Bożego? Które jest ciałem dawanym Słowu Boga? - pytał rekolekcjonista. - Jesteśmy ziarnem, które Syn Człowieczy sieje, Chrystus chce nas posiać. Gleba zaś jest bardzo konkretna. Po Eucharystii pójdziemy na pole Woodstockowe - podkreślił bp Grzegorz Ryś. Konieczne jest siedzieć u stóp Jezusa, konieczna jest postawa ucznia - podkreślił bp Grzegorz Ryś podczas środowej Mszy św. na XVI Przystanku Jezus. Ewangelizatorzy od wspólnej Eucharystii rozpoczęli drugi dzień ewangelizacji na polach Przystanku Woodstock. Po modlitwie uczestnicy Przystanku Jezus ruszyli na pola woodstockowe, by tam zanieść Dobrą Nowinę o zmartwychwstałym Jezusie. Gościem specjalnym drugiego dnia ewangelizacji będzie Tomasz Korczyński, który poprowadzi program zatytułowany "Socjo… psycho… i teologicznie o prześladowaniu chrześcijan".
Czytaj całość…
 
Święta na wakacje - św. Marta PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
29.07.2015.
ImageWakacje to dla wielu czas pomiędzy, czas od-po-czyn-ku - czas po czynach, wydarzeniach, sprawach, czas przygotowania do następnych - które mają przyjść. Także kalendarz liturgiczny zdaje się dostosowywać do tego rytmu - mamy teraz okres zwykły w ciągu roku, następujący po okresie wielkanocnym. W ten spokojny, wydawałoby się, czas, podczas liturgii wspominamy kobietę, którą Ewangelie ukazują jako kobietę czynu - Martę. Jej wspomnienie obchodzimy w środku lata - 29 lipca, tydzień po święcie Marii z Magdali. W poprzednią niedzielę słyszeliśmy już fragment Ewangelii Łukaszowej, który naznaczył nasze spojrzenie na siostry z Betanii (Łk 10,38-42). W scenie spotkania Jezusa z siostrami Łukasz milczy o Łazarzu, ich bracie. Pokazuje dwie reakcje na Osobę Jezusa - posługa i słuchanie. Marta służy, Maria słucha. Marta działa, Maria oczekuje na słowo Mistrza. Marta dopomina się pomocy, Maria nie rusza się, siedzi. Marta jest niewątpliwie najważniejszą postacią w tym domu. Łukasz pisze nawet: że "Marta przyjęła Jezusa do swego domu" (Łk 10,38), pisze tak, jakby chodziło po prostu o dom Marty. Jan w inny, lecz również wyraźny dla uważnego czytelnika, sposób wskaże rangę wymienianych osób, napisze, iż "Jezus miłował Martę, jej siostrę i brata" (J 11,5). Marta jest na pierwszym miejscu. Jej siostra i brat pojawiają się ze względu na relację do Marty. Marta przewodzi - przez swą posługę. Do czynu wzywa swą siostrę. Powołuje się przy tym na autorytet Nauczyciela. Jego odpowiedź nie spełnia chyba jej oczekiwań. Jezus docenia dwie drogi. To, co robi Marta, nie traci znaczenia, ale to Maria wybrała "najlepszą cząstkę" (Łk 10,42). Jest w Kościele miejsce na czyn i słowo, ale jest też miejsce na słuchanie i milczenie. Jedno potrzebuje drugiego. Czy Marta jest dobrą świętą na wakacje? Aktywna, nie przestająca działać - jak ci, dla których wakacje to czas wzmożonej pracy. Jak ci, którzy nie potrafią usiedzieć, gdy tyle do zrobienia. Gdy tyle nieszczęścia, katastrof, skrzywdzonych. W jej cieniu jest jednak i jej siostra, Maria - nawet jeśli nie została wspomniana w kalendarzu liturgicznym. Patronuje tym, dla których wakacje to czas podejmowania trudnych decyzji, wewnętrznego przepracowywania problemów narosłych przez lata. Wakacje jako czas pomiędzy - również czas skupienia i milczenia, pozornego bezruchu, który oby zaowocował czynem.
Czytaj całość…
 
Biskupi Polscy apelują o całkowity zakaz reklamy alkoholu PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
28.07.2015.
ImageO zaangażowanie w ochronę trzeźwości najmłodszych Polaków apeluje Zespół Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Jak co roku zachęca też, by w sierpniu - "miesiącu rolniczego trudu, maryjnych świąt i patriotycznych rocznic" - powstrzymać się od picia alkoholu. Apeluje także o całkowity zakaz jego reklamy przypominając, że w ub. roku na reklamę alkoholu w telewizji przeznaczono 400 mln zł. Apel zatytułowany "Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu" będzie odczytany w polskich kościołach w niedzielę, 2 sierpnia. Autorzy wskazują na fakt, że w 2014 roku w Polsce urodziło się nie mniej niż 1,5 tys. dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym i nie mniej niż 6 tys. dzieci z innymi wadami spowodowanymi oddziaływaniem alkoholu na płód. "Dlatego prosimy kobiety planujące poczęcie dziecka i będące w ciąży, aby nigdy nie sięgały po alkohol" - czytamy w apelu. Z niepokojem wskazuje się na powszechną dostępność do napojów alkoholowych, promowanie picia w mediach czy nadużywanie alkoholu w domu. W Polsce żyje około 800 tys. osób uzależnionych, ok. 3 mln pije ryzykownie i szkodliwie, prawie 11 tys. Polaków umiera rocznie od picia legalnego alkoholu. Do jego spożywania przyznaje się prawie 90 proc. uczniów trzecich klas gimnazjalnych. Zespół z ubolewaniem przypomina, że w rodzinach z problemem alkoholowym żyje około 2 mln najmłodszych Polaków, zaś dwoje na troje dzieci w takich rodzinach doświadcza przemocy. "To właśnie alkohol jest główną przyczyną przemocy domowej, a nie, jak głoszą zwolennicy szkodliwych ideologii, tradycja i religia" - czytamy w dokumencie. Pierwszymi odpowiedzialnymi za swoje dzieci są rodzice i to oni powinni w pierwszej kolejności promować abstynencję - czytamy w apelu. Państwo natomiast powinno wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci, przede wszystkim przez realizację programów profilaktycznych w szkołach. Podkreśla się także ogromny wpływ mediów na wychowanie w trzeźwości. Autorzy apelu wskazują, że 2014 roku na reklamę alkoholu w telewizji przeznaczono blisko 400 milionów złotych i poświęcono na nią 2 tysiące godzin. Średnie spożycie piwa wzrosło z 30 litrów w latach 90' do około 100 litrów na osobę obecnie.
Czytaj całość…
 
Zapisy na Światowe Dni Młodzieży w Karkowie PDF Drukuj
Aktualności - Aktualności
27.07.2015.
ImageRejestracja pielgrzymów chcących wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku – zgodnie z tradycją z poprzednich spotkań – ma ruszyć na stronie: krakow2016.com równo rok przed rozpoczęciem wydarzenia. W przypadku Krakowa będzie to 26 lipca. Zwykle jako pierwszy pielgrzym rejestruje się ojciec święty – krakowscy organizatorzy mają nadzieję, że tak będzie i tym razem. Potem swoje dane będą mogli wpisywać wszyscy pozostali uczestnicy. Rejestracja odbywać się będzie online, poprzez wypełnienie specjalnego formularza rejestracyjnego na stronie: www.krakow2016.com. Dostępny on będzie w pięciu językach: polskim, angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim.  Z tej samej strony rejestracyjnej skorzystają pielgrzymi z całego świata, uczestnicy Festiwalu Młodych, biskupi, a także wolontariusze. Ci ostatni będą mieli przy rejestracji najwięcej pracy, ponieważ Komitet Organizacyjny musi m.in. dobrać dla nich zakres obowiązków (dlatego każdy wolontariusz będzie deklarował, jakie języki obce zna i czym chciałby się w czasie Światowych Dni Młodzieży zajmować), a także przygotować dla każdego odpowiednie koszulki (muszą więc znać ich rozmiar). Z kolei księża, chcący zarejestrować się jako pielgrzymi ŚDM, będą musieli przesłać potwierdzenie „stanu kapłańskiego” od swoich przełożonych oraz zadeklarować, czy chcą się włączyć w posługę spowiedzi i w jakich językach mogą udzielać tego sakramentu. Jak podkreśla ks. Andrzej Wołpiuk z Sekcji Rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie, wszystkie te informacje są niezbędne dla organizatorów i będą odpowiednio zabezpieczone w systemie informatycznym. – Od poszczególnych grup pielgrzymów będziemy zbierali tylko najważniejsze dane – np. o liczbie uczestników oraz o wybranych przez nich „pakietach pielgrzyma” – zapewnia ks. Wołpiuk. Rejestracja dla pielgrzymów podzielona będzie na dwie fazy. W pierwszej zgłaszane będą – np. przez centra diecezjalne ŚDM, wspólnoty czy ruchy – tzw. makrogrupy, czyli grupy liczące do 5 tys. pielgrzymów. W kolejnym etapie makrogrupy te będzie można podzielić, wybierając dla każdej z podgrup (do 150 uczestników) odpowiednią opcję „pakietu pielgrzyma”. Będą m.in. pakiety na cały tydzień lub weekendowe. Będą zróżnicowane ze względu na wariant wyżywienia czy noclegu.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1417