01.12.2015.
Cudowny medalik PDF Drukuj Email
21.11.2009.
Image27 listopada minie 178. rocznica objawienia św. Katarzynie Labouré wizerunku najbardziej znanego medalika, zwanego cudownym. Do jego rozpowszechnienia przyczynił się św. Maksymilian, który przyjął ten medalik jako znak wyróżniający Rycerstwo Niepokalanej. Według św. Maksymiliana noszenie medalika jest zewnętrznym znakiem i przypomnieniem całkowitego oddania się na własność Niepokalanej.  W nocy anioł obudził św. Katarzynę i wprowadził ją do kaplicy. Święta ujrzała Najśw. Maryję Pannę stojącą na kuli ziemskiej, depczącą stopą głowę  węża. W rękach trzymała kulę ziemską, jakby ją chciała ofiarować Panu Bogu. Równocześnie Święta usłyszała głos: "Kula, którą widzisz, przedstawia cały świat i każdą osobę z osobna". Niebawem obraz zmienił się. Matka Boża miała ręce szeroko rozwarte i spuszczone do dołu, a z Jej dłoni wytryskały strumienie promieni. Usłyszała ponownie głos: "Te promienie są symbolem łask, jakie zlewam na osoby, które Mnie o nie proszą". Święta ujrzała następnie literę M z wystającym z niej krzyżem, dokoła 12 gwiazd, a pod literą M dwa Serca: Jezusa i Maryi. Dokoła postaci Maryi z rękami rozpostartymi ujrzała św. Katarzyna napis: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Pod koniec tego objawienia Katarzyna otrzymała polecenie: "Postaraj się, by wybito medale według tego modelu
Przód medalika
W centrum medalika widzimy stojącą Maryję na kuli ziemskiej. Oznacza to, że jest Ona nie tylko naszą Matką lecz także, że jest Ona Królową Ziemi i całego Wszechświata.
Miażdży swą stopą węża, który symbolizuje szatana, próbującego skrzywdzić ludzi i porwać ich do piekła. Matka Boża jest o wiele potężniejsza od szatana i łatwo go miażdży. Ochrania ona wszystkie swe dzieci, które z ufnością oddają się Jej pod opiekę.  Z rąk Maryi wychodzą świetliste promienie, które są symbolem łask, jakie za pośrednictwem Niepokalanej Dziewicy otrzymują wszyscy ci, którzy proszą o nie z ufnością. Łaska to pomoc, jaką otrzymujemy bezinteresownie od Boga, która sprawia, że stajemy się Jego przyjaciółmi oraz pozwala nam uczestniczyć w Jego życiu. W otoku medalika, widnieje zdanie: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Jest to krótka modlitwa, którą trzeba często powtarzać, a którą sama Najświętsza Maryja Panna poleciła umieścić na Cudownym Medaliku.
Druga strona
Duże „M”, nad którym góruje krzyż jest inicjałem imienia Maryi. Krzyż oznacza Jezusa Chrystusa, który za nas umarł. U stóp Krzyża jest więc Maryja, która cierpi i kocha nas w całkowitej komunii ze swym Synem. Wokół znajduje się dwanaście gwiazd: jest to korona Niepokalanej Maryi Dziewicy. Maryja jako Królowa Nieba i Ziemi posiada koronę z dwunastu gwiazd, która symbolizuje jej moc nad wszelkim stworzeniem. Otrzymuje Ona wszystko to, o co prosi Boga. Obok siebie znajdują się Serca Jezusa i Maryi. Wznoszą się z nich dwa małe płomienie, które pokazują, iż serca te płoną miłością do nas. Z lewej strony znajduje się Najświętsze Serce Jezusowe otoczone koroną cierniową, a z otwartej w Nim rany cieknie krew. To nasze grzechy i nasze złe uczynki sprawiają, że Ono cierpi: by odkupić nasze grzechy, Chrystus Pan został ukoronowany cierniem, umarł na Krzyżu, a Jego Serce zostało przebite włócznią. Z prawej strony znajduje się Serce Maryi przebite mieczem, symbolizującym cały Jej ból, który przecierpiała uczestnicząc w Męce Swego Syna. Wraz z Jezusem złożyła w ofierze swe cierpienia za nasze Zbawienie.


                                                                                                                                                                                                                A.  Myszkal

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »